Siteye Giriş...
Ritm Konuşma Merkezi

HaberTürk Abdülhalim Hancı

HaberTürk Abdülhalim Hancı

HaberTürk Abdülhalim Hancı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde değişik sokak olayları, terör, patlamalar ve aşırı heyecanlanmadan dolayı kekeme olan kişilerin tekrar özgüvenlerini kazanmaları için açılan merkezde 14 günde konuşma bozukluğu ortadan kaldırılıyor. Merkezin kurucusu Abdulhalim Hancı, “Çocuklarımızın kekemeliği birebir yaşamalarındaki neden; terör, yaşanan hızlı hareketler, o bölge ile ilgili moral bozan haberler ve orada yaşanan sokak olaylarıdır” dedi.

Başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çeşitli nedenlerden dolayı kekeme olan ve kendine güvenlerini yitirmiş kişilere 14 günlük eğitim sonunda tekrar eski sağlıklarına ve konuşma yeteneklerine sahip olma olanağı sunan merkez Diyarbakır’da açıldı. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden olaşan çok sayıda hastaya konuşma yeteneklerini geri kazandırmayı amaçlayan merkezde, özellikle elinde bomba patlaması sonucu konuşma yeteneğini kaybetmiş ve kilitlenen Suat Evin adlı üniversite öğrencisinin azmi bütün kekemelere örnek olacak cinsten. 1999 yılında sokakta bulduğu bir bombayı kurcalarken elinde patlaması sonucu kolunu ve yaşadığı travmadan dolayı konuşma yeteneğini de tamamıyla kaybeden Suat’ın, merkeze ilk geldiği günkü konuşması ile şimdiki konuşması arasında fark görenleri hayrete düşürüyor.

Suat Evin’in merkeze ilk kez geldiği gün merkez yöneticileri tarafından konuşması kayıt altına alındığında konuşamaması dikkatlerden kaçmazken bugün, konuşabilmenin çok mutluluk verici bir olay olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyor. Evin, “21 yaşındayım. Üniversite okuyorum. Konuşma merkezine gelince hiç konuşamıyordum. Şimdi biraz iyiyim. Daha da iyi olacağıma inanıyorum. Ben 8 yaşında damdan düştüm. 9 yaşında akrep soktu. 10 yaşında ise elimde bomba patladı. O patlamadan dolayı kolumu ve konuşma yeteneğimi kaybettim. 1999 yılında bu olay oldu. Yani yaklaşık 10 yıl hiç konuşamadım. Daha yeni yeni koşmaya başladım. Gerçekten konuşmak konuşabilmek çok güzel bir duygu, tam olmasa da biraz mutluyum” şeklinde konuştu.
Sistemi Türkiye’ye getiren ve açılan merkez hakkında bilgiler veren Abdulhalim Hancı, “2000 yılında Moskova Dil Üniversitesi’nde bilgisayar destekli eğitim programı alarak İstanbul’da başlattık. Kekemelik bir hastalık değildir. Kekemelik doğuştan değil, ırsi de değildir. Kekemelik 3 ile 9 yaşları arasında genelde erkek çocuklarında korkudan kaynaklanan konuşma bozukluğudur. Türkiye’de yüzde 3 oranında kekeme vardır. Bunun yoğunluk şehri Diyarbakır’dır. Kekemelik en çok internette Diyarbakır’dan tıklandığı
için burada bir şube açmayı uygun gördük. Bizim bu programımıza genelde 4 ile 70 yaş arasındaki bütün gruplar başvurabilirler ama ağırlık olarak 7 ile 30 yaş arası insanlar daha çok müracaat etmektedir. Bu kekemelik korku kaynaklıdır. Rüya, herhangi bir sokaktaki olay, kurban kesimi, sünnet, bunun nedenleri olarak görülüyor. Tedavisi yüzde 100 eğitimle mümkündür. Buradaki eğitimimizle katılan kekemeleri 14 günde, tutuk kekemeleri 30 günde, hızlı konuşan kekemeleri de 14 günde eğitimle tedavi ediyoruz.

Kişiler buradaki kurallara uyduğu müddetçe sonuç alamaması mümkün değildir. 10 yıldır 6 bine yakın öğrenci eğittim. Türkiye’nin çeşitli illerinden bu insanlar geldi. Ama ağırlık olarak, Diyarbakır, Batman ve Mardin’den daha çok geldiler. Orada kekemelerin fazla olmasının nedenini ben o bölgede yaşanan olaylara bağlıyorum. Bizim merkezimize bir hasta geldi bombadan dolayı kolu kopmuştu. O hasta hiç konuşamıyordu. O illerdeki çocuklarımızın kekemeliği birebir yaşamalarındaki neden terör, yaşanan hızlı
hareketler, o bölge ile ilgili moral bozan haberler ve orada yaşanan sokak olayları o insanın hem konuşmasını hem de psikolojik yapısını bozmuştur” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı : http://www.haberturk.com/saglik/haber/200175-kekemelige-14-gunde-son

Paylaş: